sobota 30. ledna 2010

RUiNU vyrážejí na Hematoma-Marshmallow Tour

Kavárna, galerie, hospoda, vegetariánská restaurace – to jsou místa, na kterých se počátkem února představí na sérii improvizovaných vystoupení pražská trojice RUiNU.

Proměnlivé seskupení hráču na lo-fi elektroniku, ozvučené objekty a dechové nástroje, které se vyznává z náklonosti k ruinám všeho druhu, vystřídá na akcích v Novém Jičíně, Ostravě, Olomouci a Brně rozmanité prostory, které se v poslední době staly útočištěm ojedinělých (nejen) zvukových událostí. V Novém Jičíně bude v rámci koncertu promítnut nový dokument Jana Hanuše Squat Wars, ohlížející se historií „obsazování“ v ČR. V olomoucké Ponorce se ke skupině připojí saxofonista Áda z kapely Zabloudila a večer doplní originální solitér Tomáš Vtípil. Na závěrečném koncertu turné se RuiNU na pódiu setkají se zahraničními projekty Poke Machine a Tree People (v nichž působí členové skupin Ultralyd, MoHa! či Jazkamer).
V současnosti jeden z nejaktivnějších projektů radikálního vydavatelství KlaNGundKRaCH (naposledy se RUiNU ukázali v listopadu před legendárním švýcarským performerem Jokem Lanzem aka Sudden Infant) představí také dvě dosud čerstvé nahrávky, které vyšly v těsném závěsu za sebou na podzim loňského roku. Představují skupinu ve dvou typických polohách: Waiting for the Hematoma zachycuje „domácí improvizaci“ na pomezí obývacího pokoje a kuchyně, Beaten By Marshmallows je záznamem loňského dubnového vystoupení před zámořskými ikonami lo-fi psychedelie P.A.R.A. a členů The Skaters.

RUiNU založili na podzim roku 2007 Jan Klamm a Ondřej Parus jako vedlejší projekt industriálně-psychedelické skupiny Kaspar von Urbach. Od začátku šlo o improvizačně-noisový projekt otevřený spolupráci s různými hosty. Stabilní járdro bylo po několika koncertech rozšířeno, když se třetím regulérním členem stal klarinetista a saxofonista Patrik Pelikán z českobudějovické skupiny Psychedelický flákač na odstřel, který RUiNU obohatil o vlivy punku a volné improvizace. Debutová nahrávka v této sestavě The Sucking-Stone Sequence vyšla v roce 2008 taktéž na značce KLaNGundKRaCH.

ODKAZY a POSLECH:
http://ruinu.klangundkrach.net
http://myspace.com/klangundkrach

Žádné komentáře: