úterý 10. května 2011

Avarus (fin), Jarse (FIN) a Mik Quantius (DE) #### 19. 5., Praha, Final Club

Finská experimentální skupina Avarus oslaví 10 let existence květnovým turné po kontinentální Evropě, v jehož rámci se představí i v Praze. Vznikli v roce 2001 v Tampere spojením členů formací The Anaksimandros a Pylon, od té doby stihli vydat patnáct nahrávek a několikrát procestovat Evropu i USA. Charakteristické jsou pro ně volné psychedelicko-folkové a pseudoritualistické seance s využitím řady akustických, elektroakustických i čistě elektronických nástrojů, a zvukové improvizace, které jsou přes svou příležitostnou hlučnost dětsky hravé a maximálně otevřené nejrůznějším vlivům. V květnu vydávají CD/DVD s živými nahrávkami a záběry mapujícími desetiletou činnost kapely.

Na turné je doprovodí Jarse, člen finské skupiny Shogun Kunitoki (Fonal label), který právě pracuje na své debutové sólové nahrávce. Jarse kombinuje tradiční písničkářství s psychedelickou repetitivností ve stylu Terryho Rileyho.

Třetím projektem, který se představí v rámci turné, je Mik Quantius, člen legendární krautrockové kapely Embryo. Jeho vystoupení kombinují komediálnost s různými typy zpěvových technik, a ačkoli je u něj prostor pro zvuky, které se zdají být neúmyslné či náhodné, no s jedinečnou precizností a virtuozitou.

http://www.secreteye.org/se/avarus.html
http://www.shogunkunitoki.com
http://www.myspace.com/mikquantius
http://www.finalclub.cz

Žádné komentáře: