pondělí 6. dubna 2009

[K&K 09] Birds Build Nests Underground - Cold Dreams

Dvojice hráčů na gramofony a preparované desky Petr Ferenc a Michal Brunclík neboli Birds Build Nests Underground po dvou letech od vydání ceněného debutu Night Night (Anděl za Nejlepší alternativní album roku 2007) přichází s novým materiálem. Nahrávku s názvem Cold Dreams (KLaNGundKRaCH) oficiálně uvedou v rámci festivalu Stimul v úterý 24. 3. v Divadle Archa jako předskokani japonce Merzbowa.

Originální čeští představitelé experimentálního turntablismu a manipulované hudby se po striktně vinylové edici debutu rozhodli pro limitovaný náklad CD-R. Ze zamýšleného singlu k připravované desce (na polském labelu Lumberton TRading Company) se nakonec stal více než 40minutový záznam improvizace s preparovanými vinyly a elektronikou. Zvuk desky tak věrně odráží poslední období skupiny, vyplněné množstvím živých akcí, při nichž se čím dál více uplatňuje improvizační přístup a jež jsou doprovázeny projekcí podobně manipulovaných 8mm filmů.

Album Cold Dreams obsahuje dva bezejmenné improvizační kusy o stopáži 8.40 a 33.32 min., spojené do jednoho tracku a oddělené dvěma minutami ticha. Charakterizuje ho chladná a precizní práce s ruchy, šumy, tichem a dynamikou recyklovaného hudebního materiálu, který je předmětem nikoli chaotického, ale až perverzně poklidného kolážování. O katarzi v rámci minimalistického a odosobněného přístupu se v první skladbě postará manipulace s klasickým sólem na bicí nástroje, druhá část je přesně v duchu titulu desky snovou cestou skrz přízračnou krajinu, z jejíhož horizontu vystupují fantomy starých ohraných desek, nástrojů, žánrů a mýtů (romantismus i avantgarda, orchestrální jazz, Smetana, saxofon atd.). Asymetrický poměr skladeb, strukturování pomocí vracejících se hlukových motivů a důsledná „cool“ atmosféra (podpořená navíc esteticky čistým obalem, o nějž se postaral fotograf Karel Šuster) dělají z desky Cold Dreams svým způsobem konceptuální dílo rozvíjející vlastní pojetí hudební „krásy“.

Birds Build Nests Underground vystupují od roku 2003, na kontě mají desku Night Night (Love Nests, 2007), 2xCD-R Silence - No Technology zachycující soundtrack k divadelnímu představení projektu Handa Gote, účast na významných českých festivalech a kompilacích experimentální hudby. Od roku 2007 na koncertech vystupují s filmařem Martinem Ježkem, s nímž posunují svou tvorbu do oblasti tzv. expanded cinema či živého soundtracku.

ODKAZY

http://bbnu.eu

http://klangundkrach.net

Žádné komentáře: